logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Centrální banky musí vyčkávat

Pátek 03.02.2017

Martin Vlček, BH Securities:

Díky výhře Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a plánům řady dalších vlád na aktivnější fiskální politiku se nyní situace centrálních bank výrazně mění. 

Právě fiskální politika začíná přebírat taktovku a bude to ona, kdo bude mnohem více ovlivňovat tempo případného zvedání úrokových sazeb v USA i jinde.

Za poslední roky po velké finanční krizi let 2008 až 2009 bylo zvykem, že centrální banky udávaly tempo dluhopisovým a akciovým trhům i ekonomickému cyklu. Dělaly to prostřednictvím stanovování krátkodobých úrokových sazeb a pomocí nákupu finančních aktiv.

Americká centrální banka Fed v té době obvykle "řídila svět". Byla lídrem, který přímo či nepřímo určoval tempo úrokovým sazbám prakticky na celém světě. Ostatní centrální banky čekaly na její rozhodnutí a poté reagovaly. Díky výhře Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a plánům řady dalších vlád na aktivnější fiskální politiku se ale nyní situace centrálních bank výrazně mění. Právě fiskální politika začíná přebírat taktovku, a bude to ona, kdo bude mnohem více ovlivňovat tempo případného zvedání úrokových sazeb v USA i jinde.

Bank of Japan sice včera trhy nijak nepřekvapila a ponechala základní parametry měnové politiky beze změny, ale jako jedno z hlavních rizik pro globální obchod a ekonomický růst uvedla protekcionismus.

Žádné změny dnes v monetární politice pravděpodobně neudělá ani americká centrální banka. Se zvyšováním sazeb bude vyčkávat až na jasnější konkrétní fiskální kroky. O výši sazeb pak bude rozhodovat až podle jejich očekávaného dopadu na inflaci.

Martin Vlček, analytik, BH Securities

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)