logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Nulové úrokové sazby nutí Čechy překročit svůj konzervativní stín

Úterý 20.09.2016

Lukáš Vácha, Conseq Investment Management, a. s.:

Strašák záporných úrokových sazeb je tu s námi již dlouho. Zatím na tom sice nejsme tak špatně jako střádalové v některých západoevropských zemích, kteří bankám již platí úrok za to, že u nich mohou mít své peníze, nicméně i se zdejší černou nulou se konzervativní investoři velmi obtížně smiřují.

Ať se to někomu líbí nebo ne, získat vyšší výnos nutně znamená podstoupit větší investiční riziko. Odvážnějším investorům se však od června rozšířily možnosti v podobě snížení limitu pro investice do fondů kvalifikovaných investorů na 1 mil. CZK. Ty tolik nejsou sešněrovány legislativními pravidly, a mohou tak investovat do aktiv, ke kterým se napřímo běžný investor jen tak nedostane. Za poslední 3 roky, kdy je platná nová fondová legislativa, která vznik nových alternativních fondů zjednodušila, vzniklo na českém trhu několik úspěšných fondů zaměřených na nemovitosti, pohledávky, obchodní podíly v nekotovaných firmách, ale i investiční vína, autoveterány a umění. 

Pokročilejším tzv. kvalifikovaným investorům se otevírají dosud netušené obzory, i když i zde je patrný poměrně značný konzervativismus domácích klientů. 

Velmi oblíbené jsou totiž investice do různých typů nemovitostí, od zemědělské půdy, přes komerční až po průmyslové nemovitosti v podobě továrních a logistických hal. Je dobře, že touto cestou získávají investoři alternativu k dnes velmi rozšířeným investicím do bytů k dalšímu pronájmu. Segment rezidenčních nemovitostí se zdá být alespoň v hlavním městě přehřátý, hrubé výnosy z nájmů padly někam ke 3% p.a. místy i níže a na hranicích metropole rostou projekty bez rozumné infrastruktury, které by ve standardních časech nebyly životaschopné. Oproti tomu jsou zejména průmyslové nemovitosti dosud velmi opomíjený segment, ke kterému dosud neměl běžný investor přístup a kde lze s rozumným využitím finanční páky tj. cizího kapitálu dosáhnout poměru mezi výnosy a vloženou investicí ve výši 5 a 10% p.a.. Jako vždy však ani zde není žádný oběd zadarmo a výnosy investice do průmyslových nemovitostí jsou více spjaty s prosperitou domácí ekonomiky než u rezidenčního segmentu. Menší přetlak investorů a z něj pramenící vyšší nabízené výnosy jsou však neoddiskutovatelnou výhodou. 

O rostoucí oblibě investic do nemovitostí přes investiční fondy svědčí i fakt, že objem majetku v nemovitostních fondech roste dle údajů Asociace pro kapitálový trh nejrychleji ze všech typů fondů, a to o více než 11% jen za 2. kvartál letošního roku, když růst celého trhu činil jen něco málo přes 4%. Navíc v těchto číslech jsou zahrnuty jen fondy kolektivního investování pro širokou veřejnost, nikoli fondy kvalifikovaných investorů investující do nemovitostí. Nutno říct, že v tomto ohledu však mají Češi co dohánět, protože segment realitních fondů zaujímá stále méně než 4 % domácího fondového trhu, když v sousedním Německu je okolo 15%.

Lze očekávat, rukavici zvednutou na nemovitosti zaměřenými fondy zvednou i ostatní fondy kvalifikovaných investorů. Získat přízeň investorů v době konjunkturálního přebytku peněz, které jsou navíc nejlevnější v historii, je totiž snadnější než kdy jindy. Investoři bažící po alespoň trochu zajímavějších výnosech si však musí zvážit rizika, která takovými investicemi podstupují. Je to pro ně o to těžší, protože se s nimi při využívání bankovních depozit nebo běžných fondů pro veřejnost investujících do nástrojů peněžního trhu, dluhopisů nebo akcií dosud nesetkali. Fondy kvalifikovaných investorů jsou užitečný nástroj v rukou uvědomělého investora, avšak ti neznalí mohou jejich nevhodným použitím snadno přijít k újmě.

Lukáš Vácha, obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu,  
Conseq Investment Management, a. s

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)