logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Kupujeme akcie - je to taky česká realita?

Úterý 10.11.2015

Igor Müller, NN Investment Partners C.R., a.s.:

I když se po celém světě již minimálně dva roky skloňuje slovní spojení „risk-on“, čili přesun do rizikových aktiv, v české kotlině, zdá se, úplně nedochází k tak razantnímu přesunu. Domácí penzijní fondy zůstávají i nadále jedny z nejkonzervativnějších v rámci států OECD s minimální orientací na akcie. Při právě probíhajícím pohřbu II. důchodového pilíře a negativních výnosech na státních dluhopisech není na škodu zamyslet se nad akciovou složkou v soukromém investičním portfoliu.

Obrázek 1: Alokace penzijních fondů podle druhu aktiv v krajinách OECD, 2014 (předběžné výsledky)

 
Zdroj:  OECD  Global  Pension  Statistics;  Australian Bureau of Statistics; Bank of Japan. (http://www.oecd.org/finance/Pension-funds-pre-data-2015.pdf)

Jistě, lze namítat různý historický vývoj a rozdílné podmínky v té či oné zemi. Je to ale do jisté míry i obraz tradičního českého investora (a to je nejen v médiích). Stačí povrchní srovnání inzerátů investičních produktů nabízených u nás a v sousedním Polsku, kde se aktivně investuje na domácím akciovém trhu.  

Obrázek 2: Reálný čistý výnos penzijních fondů v krajinách OECD, 2013-2014 (předběžné výsledky) (v %)


Zdroj:  OECD  Global  Pension  Statistics;  APRA Quarterly  Superannuation Performance; Bank of Japan. (http://www.oecd.org/finance/Pension-funds-pre-data-2015.pdf)

Přitom pro nápady, kam relativně bezpečně investovat, nemusíme jít daleko. Téměř nulové úrokové sazby, nízké ceny komodit a ropy, rekordně nízká nezaměstnanost a obnova spotřebitelské důvěry výrazně přispívají k ziskům evropských a středoevropských podniků. Nestává se často, aby malá země, jakou je Česká republika, měla více než 4 % růst HDP. Bylo by k podivu, kdyby se to nepodepsalo na pozitivním vývoji cen akcií v našem regionu.
Jistý náznak, že i český investor nezahálí a „přesedlává“ na akciové fondy, je již patrný. Objemy čistých prodejů domácích akciových fondů za prvních devět měsíců činil téměř 4,1 mld. korun, což je zhruba dvojnásobek prodejů za celý rok loňský rok 2014 (http://www.akatcr.cz/stats/flow.do). 

Igor Müller 
Portfolio manažer fondu NN (L) International Czech Equity
NN Investment Partners C.R., a.s.

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)