logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Podzimní vlny na trzích

Úterý 08.09.2015

Aleš Charvát, UniCredit Bank CR, a.s.:

Konečně jsme se dočkali. Záporné úrokové sazby dorazily poprvé oficiálně i do ČR. Aukce státních pokladničních poukázek, která proběhla minulý týden, skončila s výnosem na úrovní minus 0,1 procenta. V praxi to znamená, že si investoři uložili české koruny do státních cenných papírů a ještě za to zaplatí. Přebytek českých korun na trhu zajistila pomocí svých devizových intervencí především Česká národní banka. A zahraniční spekulanti, kteří příliš nevěří, že by hladinu směnného kurzu EUR/CZK na úrovni 27 Kč za Euro mohla ČNB skutečně udržet i v roce 2016. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by se tak nestalo a investoři museli začít za úložky v českých korunách platit. 

Akciové trhy se pomalu ale jistě oklepávají z prudkého poklesu, který zapříčinilo částečné splasknutí čínské akciové bubliny v minulých týdnech. Analytici se předhánějí v modelování scénářů, skeptici věští další obří krizi a ti chytřejší si v období největšího poklesu již něco málo nakoupili. Největší mediální pozornosti se dostalo – jako obvykle – panu Buffetovi a Muskovi. První nakupil více než 10% podíl ve firmě Phillips 66. Elon Musk pak mírně zvýšil podíl nikoli v Tesla Motors, ale trochu překvapivě ve společnosti SolarCity, kde nyní vlastní pětinový podíl, přesněji 21,4 %. 

Ceny ropy zastavily svůj strmý pád, což jistě uvítají především majitelé benzinových pump. Na trvalý vzestup to však také nevypadá. Přetlak způsobený vyšší nabídkou a neochota snižovat produkci bude velmi pravděpodobně i nadále cenu této komodity držet kolem současných úrovní. 
Konec léta a nástup podzimu by se tak dal nazvat obdobím velkých vln. Vlny tropického počasí, vlny výrazných pohybů na trzích, ale také vlny politické a sociální. 

Aleš Charvát, specialista na mezinárodní akciové a dluhopisové trhy, UniCredit Bank CR, a.s.

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)