logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Když akcie, tak dnes dividendové

Úterý 28.04.2015

Pavel Hoffman, Investiční kapitálová společnost KB, a.s.:

Máme zájem investovat do akcií, ale obáváme se výraznějších výkyvů na trzích. Asi tímto sdělením by se dal dnes popsat postoj mnoha drobných investorů k akciím. Lidé skutečně chtějí do svých portfolií umisťovat výraznější akciovou složku, opatrnost a obezřetnost je ale hodně brzdí.

Těmto lidem se dnes doporučuje vybírat fondy, které investují do zavedených a stabilních společností vyplácejících stabilní dividendy – dividendové akcie a na nich postavené dividendové fondy. Investovat prostředky podílníků primárně do společností, které pravidelně vyplácejí velkou část svých zisků prostřednictvím dividend, je základní strategií dividendových fondů. Výhodou takovýchto akcií je skutečnost, že tolik nepodléhají výkyvům na trzích a v čase jsou stabilnější. Navíc výše dividendy a její pravidelnost reflektují dobrou finanční situaci společnosti. Dividendový výnos je přitom vždy kladný. Naopak kapitálový výnos – tedy výnos plynoucí ze změny ceny akcií – je běžně i záporný.

Investoři dnes nemají ani jinou možnost, než se zase více poohlížet po akciích. Výnosy depozitních produktů jsou téměř na nule, o mnoho lépe na tom nejsou ani dluhopisy. Akcie jsou proto jedinou rozumnou volbou. Jejich ocenění je na dlouhodobých průměrech, stále tak existuje prostor pro jejich další růst. 

Je ale třeba akcie velmi pečlivě vybírat. Obecně se dají doporučit například západoevropské, japonské, polské, maďarské či rumunské akcie, při výběru je ale nutné se soustředit jen na kvalitní a zavedené společnosti a investovat do méně kolísavých sektorů. To znamená se vyhýbat firmám, které do svého budoucího růstu reinvestují celý zisk. Naopak upřednostňovat firmy, které vyplácející zajímavé a stabilní dividendy.

Nalézt takové firmy, které budou zajímavé dividendy vyplácet i v budoucnu, už ale není vůbec jednoduché. Vodítkem je ale několik základních ukazatelů, které kvalitní dividendové společnosti musejí bezpodmínečně splňovat. Jsou jimi zdravá rozvaha, ziskovost společnosti i historie zvyšování dividend. Tato kritéria samozřejmě zcela nezaručí, že společnost bude nadále úspěšná a že bude nadále vyplácet vysoké dividendy. Ale pokud tyto podmínky firma nesplňuje, je jisté, že na výplatu nějakých dividend mohou akcionáři zapomenout.

Konzervativní investoři by se v prvé řadě měli zajímat o fondy, které investují do kvalitních, osvědčených a léty prověřených společností. Příkladem kvalitní dividendové akcie je společnost Johnson & Johnson, která je největší zdravotnickou společností na světě se široce diverzifikovaným produktovým portfoliem. Firma těží z velkých marží u farmaceutických produktů a zdravotnických přístrojů. Díky tomu je schopna dodávat na trh produkty, z nichž jí plynou vysoké zisky. J&J má aktuálně více než 14 miliard USD čisté hotovosti a právě slušný hotovostní polštář jí pomáhá v dividendové politice.

Dividendové tituly lze ale nalézt i na české burze. Řadí se sem především energetická společnost ČEZ, textilní společnost PEGAS, banky nebo tabáková společnost Philip Morris ČR. Kupříkladu v případě Komerční banky se očekávala dividenda na akcii za loňský rok ve výši zhruba 260 korun. Valná hromada banky nakonec minulý týden schválila dividendu 310 korun na jednu akcii.

Pavel Hoffman
Místopředseda představenstva
Investiční kapitálová společnost KB, a.s.

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)