logo AFAM Asociace fondů a asset managmentu
menu dekorace menu

english version

informační servis
tiskové zprávy AKAT
blog AKAT
monitoring trhu
o asociaci
orgány AKAT
členové asociace
dokumenty AKAT
zákony a vyhlášky
výroční zprávy
dokumenty EFAMA
kolektivní investování
ostatní dokumenty
konference
kontakt
mapa stránekNavigace   zpět    |    Hlavní menu navigace šipka Detail novinky

Vydělat tisíce na jedné akcii je téměř nemožné. I když trefíte tu správnou firmu, neunesete dopady

Úterý 27.01.2015

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST:

Pokud byste před deseti lety koupili akcie společnosti Apple, dnes byste měli na kontě zisk skoro dva a půl tisíce procent. Představa je to pěkná, ale opravdu udržet ziskovou akcii tak dlouho dokáže na světě jen hrstka investorů. Vysvětlím proč.

Představte si, že jste nejlepší ve výběru společností, které budou lídry ve svém oboru. Prostě máte talent na vyhledání dalších „Microsoftů“ – tedy společností, které dokáží měnit svět a které mají potenciál k obrovskému růstu a v budoucnosti budou nejvíce ziskové. Navíc si představte, že máte schopnost tyto firmy „vyčenichat“, ještě když jsou v plenkách a téměř nikdo je nezná. Investice do firem jako Google, Apple, Tesla nebo Netflix v jejich počátcích se nyní počítá v tisících procentech. V tomto případě byste pohádkově zbohatli. Ovšem i kdybyste tuto schopnost měli, tak pravděpodobnost, že byste opravdu zbohatli, je velmi nízká.

Důvodem je způsob chování člověka, které je primárně nastaveno tak, aby přežil, a tedy minimalizoval riziko nepřežití. Následně nebudu přežitím považovat boj o holý život, ale spíše finanční zabezpečení jednotlivce a jeho rodiny. Doba se přece jen trochu posunula a kyj v drtivé většině případů již není potřeba. Člověk je prostě nastaven tak, že nechce snášet bolest a nejistotu. A právě nejistota by vás od pohádkového bohatství odvrátila.

Mnoho investorů se již někdy podívalo na vývoj akcií Applu a při tom proneslo: „Kdybych byl býval koupil akcie v roce 2003 za 1 dolar a prodal dneska, to bych ze sto tisíc korun měl skoro 12 miliónů plus navíc vyplacené dividendy.“ (Odhlížím od měnového rizika, kterému se mimochodem lze velmi levně vyhnout díky měnovému zajištění – pro ilustraci používejme neměnný kurz 20:1.) Tato hypotéza je správná, ale problém je v tom, že člověk nechce cítit bolest a nejistotu. Proto kýžených 12 milionů Kč by pravděpodobně na účtu nesvítilo. Nevěříte? Posuďte sami. Přesuňme se zpátky do roku 2003 a vy prozíravě nakoupíte 5 000 kusů akcií společnosti Apple za celkem sto tisíc korun s tím, že společnost má obrovský potenciál k růstu. Na přelomu let 2007/2008 je hodnota vaší investice téměř tři miliony korun. Pro ilustraci - tři miliony korun činí hrubý výdělek zaměstnance za 10 let, bereme-li v úvahu současnou průměrnou mzdu v České republice. Ovšem v následujících 12 měsících investice pomalu ztrácela na hodnotě, až se zastavila na úrovni 1,1 milionu, což je pokles o 63 %. A nyní ruku na srdce. Kdo by snášel bez „ztráty kytičky“, že ze tří milionů je najednou jeden? Kdo by měl klidné spaní? Mnoho investorů by buď v průběhu poklesu prodalo, nebo čekalo opět na návrat zpátky na tři miliony. A potom by investoři uvažovali o prodeji a byli by šťastni, že se akcie Applu opět vrátily na maxima.

Jsou ale i skalní příznivci Applu, kteří by IPhone nevyměnili za nic na světě. Tito investoři by v roce 2012, tedy 10 let od počátku investice, drželi akcie v hodnotě 10 milionů korun. Poté ale opět přišlo zaklopýtnutí a akcie se sesunula o 45 % a hodnota investice se snížila o 4,5 milionů – což je 180 průměrných měsíčních platů v ČR, tedy 15 let práce. To by „zamávalo“ i s asijskými fanoušky Applu, kteří jsou schopni před obchodem nepřetržitě čekat na nový produkt i několik dní. A i přes toto zaklopýtnutí se Apple přehoupl a dnes by investor inkasoval výše zmíněných 12 miliónů korun. Přitom Apple je proti akciím společnosti Netflix slabým odvarem. Netflix od roku 2003 posílil o více než 7 000 %, ale byl také schopen v roce 2011 během pouhých čtyř měsíců ztratit 80 % své hodnoty.

Takže problém číslo jedna je vybrat správou firmu. Poté problém číslo dvě - vydržet krušné časy. Tyto dvě podmínky jsou v drtivé většině pro drobné investory nepřekonatelné. V tomto případě je pro drobného investora řešením kupovat trh jako celek, a to na pravidelné měsíční nebo čtvrtletní bázi. Proč trh jako celek? V dlouhém období akciové trhy rostou především díky rostoucí produktivitě práce a permanentně rostoucí peněžní nabídce. Proto když investor nevyžaduje nadprůměrný výnos, ale ani podprůměrný výnos, tak kupovat celý trh je vhodná strategie. Celý trh si může investor koupit různými způsoby. Existují různé cenné papíry „zavěšené“ na akciové indexy. Nebo může zvolit podílové fondy zaměřené na globální hráče. A pravidelné báze investorovi zajistí klidný spánek, protože si neustále průměruje nákupní cenu. Když tedy dojde k poklesu na akciovém trhu, tak si za stejnou částku je schopen koupit větší „koláč“ a nemusí se stresovat časováním trhů, aby nezainvestoval zrovna na vrcholu všech vrcholů.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

 

nahoru 

logo AFAM

(c) 2018 - All rights reserved - AKAT|ČR - Asociace pro kapitálový trh České Republiky - info@akatcr.cz
Ochrana osobních údajů (GDPR)